Jeśli właśnie zaczynasz planować swój ślub, to zapewne już wiesz, że czeka Cię wiele decyzji dotyczących swojego wyglądu w tym wyjątkowym dniu. Dlatego przygotowałam dla Ciebie krótki poradnik, jak wybrać bukiet ślubny oraz jak go zamówić u florystki, tak abyś miała pewność, że w dniu ślubu będziesz trzymać naręcze wymarzonych kwiatów.
Zacznijmy od tego, że bukiet ślubny ma duże znaczenie dla całej stylizacji i nie należy go bagatelizować. Skoro jednak czytasz ten tekst, to pewnie intuicyjnie o tym wiesz! Bukiet powinien pasować do Twojego typu sylwetki, kroju sukni, karnacji i ogólnie mówiąc charakteru Twojego ślubu.
Gdzie szukać inspiracji?
Zajrzyj na instagram oraz pinterest, zobacz, jaki styl i jakie połączenia kolorystyczne kwiatów Ci się podobają. Czy zostajesz przy kremowej ślubnej klasyce, czy może szukasz czegoś oryginalnego? Zwróć uwagę na porę roku, w której bierzesz ślub. Twój bukiet może ją pięknie podkreślić – maj pchnie bzem i konwaliami, w sierpniu klimatu dodadzą kłosy zbóż, jesienią do bukietu można wpleść kulki jarzębiny, a zimą puchate kwiaty bawełny czy zieleń o srebrzystym odcieniu. Nie musisz pozostawać przy wspomnianej wyżej kremowej klasyce. Jeśli masz jakieś hobby, wyjątkową urodę, ulubione kolory, to bukiet pięknie może do tego nawiązywać.
A co to znaczy, że bukiet ślubny powinien pasować do Twojej sukienki?
To znaczy, że powinien być jej idealnym uzupełnieniem pod względem stylu (glamour, romantyczny, czy może vintage a’la szafa babci?), jak i pasować wielkością oraz kształtem. Przede wszystkim bukiet nie może zasłaniać sukni. Przykładowo duże, luźne bukiety typu wiązanka mogą zdominować krótsze sukienki, które panny młode wybierają często na ślub cywilny. Z drugiej strony bukiet nie powinien też zginąć pomiędzy falbanami i tiulami sukni. Jeśli jesteś drobną, niewysoką dziewczyną nie powinnaś zamawiać bukietu w stylu „maxi boho”, bo możesz sprawiać wrażenie, jakby bukiet Ci ciążył i przeważał. Natomiast jeśli jesteś wysoka i postawna (jak mawia moja babcia) i wybierzesz mały, skromny bukiet, możesz nieświadomie osiągnąć efekt jakbyś pożyczyła go od dziewczynki idącej do pierwszej komunii.
Jeśli zaś masz pełniejsze kształty, to unikaj jednolitych kulistych bukietów (a szczególnie ułożonych z białych kwiatów!), gdyż najzwyczajniej w świecie będzie się z Tobą zlewał, wtapiał w Twoją talię i razem kojarzyć się będziecie z dwoma kulkami śniegowymi 🙂 Za to bukiet kolorowy, spływający lub wydłużony w kształcie kropli, może Cię optycznie wyszczuplić i dodać lekkości. Obowiązuje też zasada spójności. Do pełnej przepychu sukni w stylu glamour dobrze wyglądać będzie elegancki, klasyczny bukiet, zaś do romantycznej lekkiej sukienki lepiej sprawdzą się bukiety polne i boho.
Ile kosztuje bukiet ślubny?
Na cenę bukietu ślubnego składa się koszt samych kwiatów i pracy florystki. Uwielbiane przez panny młode peonie najtańsze będą w sezonie, czyli w czerwcu i w pierwszej połowie lipca. W pozostałych miesiącach musisz liczyć się z koniecznością sprowadzenia ich z zagranicy i kilkukrotnym wzrostem ceny za gałązkę. Dlatego najbardziej ekonomiczne będzie zdecydowanie się na kwiaty dostępne u nas cały rok, jak róże czy goździki lub dane kwiaty sezonowe, która powinna doradzić Ci florystka. Ponieważ kwiaty kupuje się hurtowo w paczkach to nie ma znaczenia, czy w Twoim bukiecie wykorzystane zostaną się 4 frezje czy 10. Florystka nie może stracić na zakupionym materiale roślinnym. Do tego, aby wykonać Twój bukiet musi poświecić Ci czas na rozmowę i ustalenia, następnie zamówić lub pojechać po kwiaty na giełdę, zabezpieczyć je i napoić odżywkami, aby wyglądały świeżo. Do tego dochodzi czas samego “kręcenia” bukietu i wykończenia jego rączki. Dlatego nie bądź zaskoczona, że cena bukietu ślubnego zaczyna się od 250 złotych. Bukiet ślubny jest jak elegancka biżuteria. Zostanie utrwalony na większości zdjęć ze ślubu i ośmielę się stwierdzić, że jest to ten z elementów wesela, na którym nie należy oszczędzać.
Na co zwrócić uwagę przy zamawianiu bukietu ślubnego?
Przede wszystkim udaj się do florystki osobiście i nawet jeśli „nie znasz się na kwiatach”, to nie zdawaj się na gust mamy czy przyjaciółki. Być może Twoja przyszła teściowa bardzo poleca Ci kwiaciarnię u siebie pod blokiem i nawet już wstępnie zamówiła Ci tam bukiet. Zwróć jednak uwagę, czy przypadkiem teściowa do tej pory nie zamawiała tam głównie wieńców na cmentarz przed 1 listopada…? Serdecznie radzę Ci sprawdzić daną kwiaciarnię lub pracownię florystyczną, poszukać zdjęć ich ślubnych prac na stronie czy w mediach społecznościowych. Nie będzie nadużyciem stwierdzenie, że jeśli w 2020 roku pracownia nie ma zdjęć w Internecie, to możliwe, że tworzy bukiety jak w czasach przed Internetem. Korzystaj też raczej z rekomendacji koleżanek, które niedawno zamawiały kwiaty na ślub, niż z rekomendacji wspomnianej wyżej teściowej.
Na spotkanie z florystką weź zdjęcie lub szkic swojej sukni ślubnej i jeśli zamawiasz ozdobę lub wianek na głowę, to także fryzury. Pokaż florystce swoje inspiracje! Nie bazuj tylko na mglistym ustaleniu, że dostaniesz „pastelowy, bladoróżowy bukiet” – zerknij poniżej, jak różne bukiety wpisują się w ten opis… Czy na pewno każdy z nich Ci się podoba?
Dopytaj, czy florystka będzie w stanie zamówić takie kwiaty, jak na pokazanych przez Ciebie zdjęciach, albo jakie inne rośliny proponuje. Ustal wysokość i średnicę bukietu w centymetrach (mniej więcej), ale nie za pomocą hasła „taki średniej wielkości”. Zaznacz wyraźnie kluczowe kwestie – jeśli nie lubisz jakiś kwiatów, dodatków albo kolorów – koniecznie o tym powiedz. Komunikacja z florystką i zrozumienie Twojej wizji jest ważne! Jeśli nie czujesz „chemii”, to wstrzymaj się z zamówieniem (ogólnie polecam tę zasadę do wszystkich ślubnych podwykonawców). Na rynku jest ogromny wybór i ogromna konkurencja, dlatego szukaj usługodawców, którzy mają czas dla klienta i podążają za jego wizją. Jeśli marzysz o kwiatach egzotycznych, unikatowych, uciekaj jeśli florystka usilnie próbuje przekonać Cię do róż. Niektóre kwiaciarnie mają swój własny styl wykonywania prac i niekoniecznie musi Ci on odpowiadać. Ja również mam swoją filozofię podejścia do roślin, stawiam na ich naturalność, unikam świecących dodatków. Razem z bukietem zamów też pasującą butonierkę dla swojego narzeczonego, a jeśli zamawiasz bukiety lub bransoletki dla druhen, to również kieruj się powyższymi zasadami. Ustal dokładny termin odbioru bukietu i kto go odbierze. Jeśli bierzesz ślub w innym mieście niż zamawiasz kwiaty, nie martw się. Dla dobrej florystki nie powinien być to problem, aby Twój bukiet przygotować dzień wcześniej i tak go zabezpieczyć aby przetrwał w transporcie i zachował świeżość do końca wesela. Zastanawiasz się pewnie kiedy powinnaś zamówić swój bukiet – polecam zainteresować się tym minimum pół roku wcześniej. Choć, jeśli wraz z bukietem zamawiasz dekorację sali, to popularne kwiaciarnie mogą nie mieć już wtedy wolnego terminu. Jednak jeśli zamawiasz sam bukiet i butonierkę, to większa kwiaciarnia bądź pracownia nie powinna mieć problemu z zamówieniem na ostatnią chwilę.
Nie zdziw się, jeśli zostaniesz poproszona o zaliczkę… Panny Młode często zmieniają zdanie, a jeśli dana florystka przyjmuje Twoje zlecenie, to znaczy, że odmawia wykonania innego zlecenia w tym dniu.
Daj znać jak podobał Ci się ten wpis! A jeśli masz jakieś jeszcze pytania, to zostaw je w komentarzu.