Rośliny zasadzone na dnie szklanego naczynia to dekoracja, która szybko zyskała ogromną popularność. Myślę, że jej fenomen tkwi w samym szkle, które pięknie załamuje światło i prezentuje nam rośliny w nieco baśniowej koncepcji. Dostajemy własny mikro-kawałek ekosystemu, jakim jest las i możemy podglądać jego życie. Dowiedz się jak go podlewać i o niego dbać.
Lasy w słoiku wystarczy podlewać raz na dwa tygodnie jedną szklanką czystej wody i uważnie obserwować. Z reguły w słoju mieści się mniej ziemi niż w przeciętnej doniczce. Ponadto jego dno nie posiada otworów, przez które nadmiar wody mógłby swobodnie wypłynąć, dlatego łatwo o gnicie podłoża.
Las powinien stać w miejscu nasłonecznionym, ale bez bezpośredniej ekspozycji na ostre promienie słońca. W tej kompozycji z jednej strony zależy nam na efekcie szklarniowym (ciepło i wilgotno), ale z drugiej strony nie możemy dopuścić do poparzenia liści. Jest duże prawdopodobieństwo, że las stojący w ciemnym miejscu zacznie gnić, gdyż światło jest mu niezbędne do prawidłowego obiegu wody i co za tym idzie – rozwoju roślin.
Wszystkie roślinki, które przegniły, zachorowały lub uschły dobrze jest usunąć, tak by nie przeszkadzały w rozwoju pozostałym.
Jednak jeśli przestrzegasz powyższych zasad, a mimo tego Twój las marnieje, prawdopodobną przyczyną są błędy popełnione już na etapie jego sadzenia. Możliwe, że umieszczone w słoju rośliny wymagają zupełnie różnych warunków uprawy (np. zasadzone są paprocie i sukulenty) lub ich podłoże zostało źle przygotowane albo bryły korzeniowe sadzonych roślin były uszkodzone. Dlatego ogrody w szkle najlepiej kupować w sprawdzonych kwiaciarniach, które specjalizują się w przygotowywaniu takich dekoracji.
Jeśli masz jeszcze jakieś pytania, zachęcam do pozostawienia komentarza.