Czy wianek z żywych kwiatów przetrwa wesele?

wianek z żywych kwiatów wesele

wianek z żywych kwiatów ślub

Czy żywe kwiaty we włosach sprawdzają się na ślubie? Czy takie ozdoby na głowie wytrzymają całonocną imprezę? Przy zamówieniach kwiatowych ozdób do włosów na ślub pojawia się wiele pytań i wiele wątpliwości, które mam nadzieję, że dzisiejszym postem trochę rozwieję.

Żywotność kwiatów zależy od kilku czynników, a te pozbawione wody rządzą się szczególnymi prawami.

Wszystko zaczyna się od przygotowania roślin.

Zamawiając kwiaty u sprawdzonej florystki macie pewność, że przygotowała kwiaty odpowiedni. To znaczy podcięła, odżywiła oraz odpowiednio dobrała techniki florystyczne (np. sposób mocowania ich do grzebienia), tak aby zachowały długo świeżość. Osobiście przygotowuję zamówiony wianek z żywych kwiatów dopiero rano w dniu ślubu. Zawsze traktuję specjalnym preparatem pomagającym roślinie gromadzić wodę.

Nie bez znaczenia jest transport i przechowywanie.

Przykładowo wianki i inne ozdoby nie powinny być przewożone w plastikowych pudełkach (nawet jeśli są to najśliczniejsze pudełka z logiem kwiaciarni)! W słoneczny dzień bardzo łatwo można rośliny w takim pudełku udusić. Zamiast tego warto położyć je w otwartym pudełku na wilgotnym ręczniku papierowym. W domu, przed ceremonią polecam przechowywanie wianka lub ozdoby w lodówce – może być na wilgotnej gazie. Wystrzegam przed spryskiwaniem wodą – krople wody mogą spowodować plamy na płatkach.

W miarę możliwości ozdobę z żywych kwiatów wpinamy we włosy w ostatniej możliwej chwili. Do tego uważamy żeby nie zgnieść jej welonem i nie zahaczyć ubraniem. Nie opieramy też głowy w samochodzie i uważamy aby nie zgnieść kwiatów wpiętych w kok.

Ponadto jest kilka niezależnych od nas czynników, które znacząco mogą obniżyć trwałość wianka z żywych kwiatów:

  • rodzaj i świeżość kwiatów (z reguły im delikatniejsze i bardziej „polne” tym szybciej zwiędną bez wody). Moim Pannom Młodym odradzam np. konwalie, które ekspresowo “padają” w ciepłe dni.
  •  silne słońce i wiatr w dniu ślubu
  • wysoka temperatura powietrza
  • temperatura naszej głowy

Czy to się sprawdza?

Wieści, które docierają do mnie po weselach głoszą, że wszystkie moje ozdoby pięknie zdobiły głowę Panny Młodej aż do rana. Nie rezygnujcie zatem z żywych kwiatów we włosach. Tak jak wspomniałam na początku, florystyki mają swoje sposoby i narzędzia, aby kwiaty długo cieszyły oko. Mocno wpięte we włosy przetrwają nawet najbardziej szalone układy taneczne 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.